JUNE 18–22, 2017
FRANKFURT AM MAIN, GERMANY
 
Research Paper Award Session
Monday, June 19, 2017, 04:00 pm - 06:00 pm
  Panorama 3, Forum
Chair:
Pavan Balaji, ANL
Jack Dongarra, University of Tennessee & ORNL
  
  Introduction
  04:00 pm - 04:05 pm
  Pavan Balaji, ANL
  Jack Dongarra, University of Tennessee & ORNL
  
  Hans Meuer Award Finalist 1: An Overview of MPI Characteristics of Exascale Proxy Applications
  04:05 pm - 04:45 pm
  Benjamin Klenk, University of Heidelberg
  
  Hans Meuer Award Finalist 2: Designing Dynamic & Adaptive MPI Point-to-Point Communication Protocols for Efficient Overlap of Computation & Communication
  04:45 pm - 05:25 pm
  Dhabaleswar K. Panda, Ohio State University
  Hari Subramoni, Ohio State University
  
  Gauss Award Ceremony
  05:25 pm - 05:30 pm
  Michael M. Resch, HLRS
  
  Gauss Award Winning Paper: Diagnosing Performance Variations in HPC Applications Using Machine Learning
  05:30 pm - 06:00 pm
  Emre Ates, Boston University
  Ozan Tuncer, Boston University
 
Research Paper Session 02 - Programming Models
Tuesday, June 20, 2017, 08:30 am - 10:00 am
  Panorama 3, Forum
Chair:
Chris J. Newburn, NVIDIA
  
  EvoGraph: On-The-Fly Efficient Mining of Evolving Graphs on GPU
  08:30 am - 09:00 am
  Shuaiwen Song, PNNL
  
  Metrics for Energy-Aware Software Optimisation
  09:00 am - 09:30 am
  Stephen I. Roberts, University of Warwick
  
  Global Extensible Open Power Manager: A Vehicle for HPC Community Collaboration Toward Co-Designed Energy Management Solutions
  09:30 am - 10:00 am
  Jonathan Eastep, Intel
 
Research Paper Session 03 - Applications I
Tuesday, June 20, 2017, 11:00 am - 12:30 pm
  Panorama 3, Forum
Chair:
Marek T. Michalewicz, University of Warsaw
  
  A New Parallel Research Kernel to Expand Research on Dynamic Load-Balancing Capabilities
  11:00 am - 11:30 am
  Evangelos Georganas, Intel
  
  Neuromapp: A Mini-Application Framework to Improve Neural Simulators
  11:30 am - 12:00 pm
  Timothée Ewart, EPFL
  
  Fully Resolved Simulations of Dune Formation in Riverbeds
  12:00 pm - 12:30 pm
  Christian Godenschwager, University of Erlangen-Nuremberg
 
Research Paper Session 04 - Applications II
Tuesday, June 20, 2017, 01:45 pm - 03:15 pm
  Panorama 3, Forum
Chair:
Sunita Chandrasekaran, University of Delaware
  
  gearshifft - The FFT Benchmark Suite for Heterogeneous Platforms
  01:45 pm - 02:15 pm
  Peter Steinbach, Max Planck Institute of Molecular Cell Biology & Genetics
  
  Tile Low Rank Cholesky Factorization for Climate/Weather Modeling Applications on Manycore Architectures
  02:15 pm - 02:45 pm
  David Keyes, KAUST
  
  Fast Matrix-Free Discontinuous Galerkin Kernels on Modern Computer Architectures
  02:45 pm - 03:15 pm
  Martin Kronbichler, TU München
 
Research Paper Session 05 - Data & I/O
Tuesday, June 20, 2017, 03:45 pm - 04:45 pm
  Panorama 3, Forum
Chair:
Osamu Tatebe, University of Tsukuba
  
  Extreme Event Analysis in Next Generation Simulation Architectures
  03:45 pm - 04:15 pm
  Stephen Hamilton, Johns Hopkins University
  
  Alleviating I/O Interference through Workload-Aware Striping & Load-Balancing on Parallel File Systems
  04:15 pm - 04:45 pm
  Yuichi Tsujita, RIKEN AICS
 
Hans Meuer Award Ceremony
Tuesday, June 20, 2017, 05:00 pm - 05:15 pm
  Panorama 2, Forum
Chair:
Pavan Balaji, ANL
Jack Dongarra, University of Tennessee & ORNL
 
Research Paper Session 06 - Applications III
Wednesday, June 21, 2017, 08:30 am - 10:00 am
  Analog 1+2, Forum
Chair:
Mahdi Bohlouli, University of Koblenz
  
  Incremental SVM on Intel Xeon Phi Processors
  08:30 am - 09:00 am
  Yida Wang, Intel
  
  Accelerating Seismic Simulations Using the Intel Xeon Phi Knights Landing Processor
  09:00 am - 09:30 am
  Alexander Heinecke, Intel Parallel Computing Lab
  
  A Framework for Out of Memory SVD Algorithms
  09:30 am - 10:00 am
  Stanimire Tomov, University of Tennessee
 
Research Paper Session 07 - Applications IV
Wednesday, June 21, 2017, 11:00 am - 12:30 pm
  Analog 1+2, Forum
Chair:
Simon McIntosh-Smith, University of Bristol
  
  EDGE: Extreme Scale Fused Seismic Simulations with the Discontinuous Galerkin Method
  11:00 am - 11:30 am
  Alexander Breuer, UCSD
  
  LAMMPS' PPPM Long-Range Solver for the Second Generation Xeon Phi
  11:30 am - 12:00 pm
  William J. McDoniel, RWTH Aachen University
  
  Communication Reducing Algorithms for Distributed Hierarchical N-Body Problems with Boundary Distributions
  12:00 pm - 12:30 pm
  Mustafa Abduljabbar, KAUST
 
Research Paper Session 08 - Architecture
Wednesday, June 21, 2017, 01:45 pm - 02:45 pm
  Analog 1+2, Forum
Chair:
Michela Taufer, University of Delaware
  
  The Investigation of the ARMv7 & Intel Haswell Architectures Suitability for Performance & Energy-Aware Computing
  01:45 pm - 02:15 pm
  Vojtech Nikl, Brno University of Technology
  
  An Analysis of Core- & Chip-Level Architectural Features in Four Generations of Intel Server Processors
  02:15 pm - 02:45 pm
  Johannes Hofmann, University of Erlangen-Nuremberg
 
Experiences on Intel Knights Landing at the One-Year Mark
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 06:00 pm
Platinum 2, Marriott Hotel  
Organizer:
Michael A. Lysaght, ICHEC
Estela Suarez, JSC
Simon J. Pennycook, Intel
Richard Gerber, NERSC
Speaker:
Wibe Albert de Jong, LBNL
 
HPC I/O in the Data Center
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 01:00 pm
Gold 1, Marriott Hotel  
Organizer:
Colin McMurtrie, CSCS
Jay Lofstead, Sandia National Laboratories
Julian Kunkel, DKRZ
Speaker:
Bryan Lawrence, National Centre for Atmospheric Science
 
ExaComm: Third International Workshop on Communication Architectures for HPC, Big Data, Deep Learning & Clouds at Extreme Scale
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 06:00 pm
Gold 2, Marriott Hotel  
Organizer:
Dhabaleswar K. Panda, Ohio State University
Hari Subramoni, Ohio State University
Speaker:
Mitch Gusat, IBM Zurich Research
Dhabaleswar K. Panda, Ohio State University
Hari Subramoni, Ohio State University
Jeffrey Vetter, ORNL & University of Tennessee-Knoxville
Chris J. Newburn, NVIDIA
Yuichiro Ajima, Fujitsu
Nicolas Dubé, HPE
Taisuke Boku, University of Tsukuba
Gilad Shainer, Mellanox
Pavel Shamis, ARM
Klaus Gottschalk, IBM
Philippe Thierry, Intel
Nectarios Koziris, National Technical University of Athens
Ron Brightwell, Sandia National Laboratories
Ada Gavrilovska, Georgia Tech
Richard Graham, Mellanox
 
Performance Engineering for HPC: Implementation, Processes & Case Studies
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 06:00 pm
Gold 3, Marriott Hotel  
Organizer:
Georg Hager, RRZE
Gerhard Wellein, RRZE & University of Erlangen-Nuremberg
Matthias Müller, RWTH Aachen University
Speaker:
Jens Jägersküpper, German Aerospace Center (DLR)
Harald Köstler, University of Erlangen-Nuremberg
Torsten Hoefler, ETH Zurich
Jesús Labarta, BSC
Alexander Reinefeld, ZIB & Humboldt-University Berlin
Jan Eitzinger, RRZE
Dirk Pleiter, JSC
Cyrus Proctor, TACC
Christian Bischof, University of Darmstadt
Robert Henschel, Indiana University
 
Going ARM
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 01:00 pm
  Flint, Marriott Hotel
Organizer:
Jonathan Beard, ARM
Roxana Rusitoru, ARM
Speaker:
Jonathan Beaumont, University of Michigan
 
Women in HPC: Diversifying the HPC Community
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 01:00 pm
  Basalt, Marriott Hotel
Organizer:
Toni Collis, EPCC
 
12th Workshop on Virtualization in High-Performance Cloud Computing (VHPC'17)
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 06:00 pm
  Alabaster 1, Marriott Hotel
Organizer:
Michael Alexander, scaledinfra technologies
Anastassios Nanos, NTUA
Balazs Gerofi, RIKEN AICS
 
In Situ Visualization: Introduction & Applications
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 01:00 pm
  Alabaster 2, Marriott Hotel
Organizer:
Steffen Frey, University of Stuttgart
Guido Reina, University of Stuttgart
Tom Vierjahn, RWTH
Gunther H. Weber, LBNL & UC Davis
Speaker:
Kenneth Moreland, Sandia National Laboratories
James Jeffers, Intel
Paul A. Navrátil, Texas Advanced Computing Center
 
Strategies & Technologies for HPC after MOSFET Scaling Ends
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 06:00 pm
  Matrix, Marriott Hotel
Organizer:
George Michelogiannakis, LBNL
Jeffrey Vetter, ORNL & University of Tennessee-Knoxville
Speaker:
Murray Thom, D-Wave Systems
Karlheinz Meier, University of Heidelberg
 
Second International Workshop on Performance Portable Programming Models for Accelerators (P^3MA)
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 06:00 pm
  Kilobyte, Marriott Hotel
Organizer:
Sunita Chandrasekaran, University of Delaware
Graham Lopez, ORNL
Speaker:
David Keyes, KAUST
 
Energy-Aware High Performance Computing (EnA-HPC)
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 06:00 pm
  Megabyte, Marriott Hotel
Organizer:
Thomas Ludwig, DKRZ
Wolfgang E. Nagel, TU Dresden/ZIH
Matthias Müller, RWTH Aachen University
Vincent Heuveline, University of Heidelberg
 
Second International Workshop on OpenPOWER for HPC (IWOPH’17)
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 06:00 pm
  Gigabyte, Marriott Hotel
Organizer:
Dirk Pleiter, JSC
Jack Wells, ORNL
Speaker:
Andreas Herten, JSC
 
HPC Applications in Precision Medicine
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 01:00 pm
  Ampere, Marriott Hotel
Organizer:
Eric Stahlberg, Frederick National Laboratory for Cancer Research
Thomas Steinke, ZIB
Sunita Chandrasekaran, University of Delaware
 
The 1st International Workshop on Data Reduction for Big Scientific Data (DRBSD-1)
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 01:00 pm
  Volt, Marriott Hotel
Organizer:
Scott Klasky, ORNL
Gary Liu, New Jersey Institute of Technology
Ian Foster, National Laboratory/University of Chicago
 
OpenSuCo: Workshop for Open Source Supercomputing
Thursday, June 22, 2017, 09:00 am - 01:00 pm
  Candela, Marriott Hotel
Organizer:
Farzad Fatollahi-Fard, LBNL
David Donofrio, LBNL
John D. Leidel, Tactical Computing Laboratories
Anastasiia Butko, LBNL
 
Workshop on Performance & Scalability of Storage Systems (WOPSSS)
Thursday, June 22, 2017, 02:00 pm - 06:30 pm
Gold 1, Marriott Hotel  
Organizer:
Jean-Thomas Acquaviva, DDN
Jalil Boukhobza, UBO
 
PRACE Training Workshop
Thursday, June 22, 2017, 02:00 pm - 06:00 pm
  Flint, Marriott Hotel
Organizer:
Nia Alexandrov, BSC
Ondrej Jakl, VSB
Ioannis Liabotis, GRNET
Maria-Ribera Sancho, BSC
David Henty, EPCC
Rolf Rabenseifner, HLRS
Speaker:
Dhabaleswar K. Panda, Ohio State University
Paul Graham, EPCC
Shaun de Witt, UKAEA
Emmanouil Farsarakis, EPCC
Leon Kos, University of Ljubljana
Stelios Erotokritou, The Cyprus Institute
 
Linux Container to Optimise IT Infrastructure & Workloads
Thursday, June 22, 2017, 02:00 pm - 06:00 pm
  Basalt, Marriott Hotel
Organizer:
Christian Kniep, Sony Interactive Entertainment
Speaker:
Paolo Di Tommaso, CRG
Burak Yenier, Ubercloud
Holger Gantikow, Atos
Michael Bauer, University of Michigan
Luk Borchard, Loodse
Greg Kurtzer, SingularityWare
 
Visualization at Scale: Deployment Case Studies & Experience Reports
Thursday, June 22, 2017, 02:00 pm - 06:00 pm
  Alabaster 2, Marriott Hotel
Organizer:
Glendon Holst, KAUST
Thomas Theussl, KAUST
Julien Jomier, Kitware
 
Interdisciplinary Challenges Towards Exascale Fluid Dynamics
Thursday, June 22, 2017, 02:00 pm - 06:00 pm
  Ampere, Marriott Hotel
Organizer:
Erwin Laure, KTH
Philipp Schlatter, KTH
Niclas Jansson, KTH
Speaker:
Ingrid Hotz, Linköping University
 
HPC Resource Allocation Workshop
Thursday, June 22, 2017, 02:00 pm - 06:00 pm
  Volt, Marriott Hotel
Organizer:
Roger Edberg, NCI