Shaping Tomorrow

ISC 2020 Chairs

ISC 2020 Committees

Our Research Papers, PhD-Forum, Research Posters, Project Posters, Tutorials, Workshops and Birds of a Feather Committees are responsible for setting up the contributed program sessions, based on the call-procedures.

The members of the ISC Steering Committee are distinguished HPC experts and decision makers who provide guidance on the conference program and help enhance publicity, acceptance and growth of ISC in industry, research and academia.

The experienced members of the ISC Travel Grant Committee will thoroughly review the incoming applications to enable one university student and one young researcher who lack funding opportunities to attend the ISC High Performance 2020.

 

ISC 2020 STEERING COMMITTEE
  • Saday Sadayappan, Ohio State University, Department of Computer Science and Engineering, United States of America (Chair)
  • Bradford L. Chamberlain, Cray Inc., United States of America (Deputy Chair)

Architectures, Networks & Infrastructure

  • Dhabaleswar Panda, Ohio State University, United States of America (Chair)

Artificial Intelligence and Machine Learning

  • Bingsheng He, National University of Singapore, Singapore (Chair)
  • Woongki Baek, UNIST, South Korea

Data, Storage & Visualization

  • Suren Byna, Lawrence Berkeley National Lab, United States of America (Chair)
  • Philip Carns, Argonne National Laboratory, United States of America

Emerging Technologies

  • Sriram Krishnamoorthy, Pacific Northwest National Laboratory, (Chair)

HPC Algorithms

  • Anne Benoit, ENS Lyon, (Chair)
  • Umit Catalyurek, Georgia Institute of Technology, United States of America

HPC Applications

  • Dirk Pleiter, Forschungszentrum Juelich, (Chair)
  • Edouard Audit, CEA, France

Performance Modeling & Measurement

  • Felix Wolf, Technical University of Darmstadt, Germany (Chair)
  • Sudheer Chunduri, Argonne Leadership Computing Facility, United States of America

Programming Models & Systems Software

  • Huimin Cui, Institute of Computing Technology CAS, China (Chair)
  • Abhinav Bhatele, Lawrence Livermore National Laboratory, United States of America
  • Martin Schulz, Technical University of Munich, Chair of Computer Architecture and Parallel Systems, Germany (Chair)
  • Olga Pearce, Lawrence Livermore National Laboratory, United States of America (Deputy Chair)
  • Ryusuke Egawa, Tohoku University, Cyberscience Center, Japan
  • Keita Teranishi, Sandia National Laboratories, United States of America
  • Lin Gan, Tsinghua University, National Supercomputing Center in Wuxi, China
  • Kento Sato, RIKEN, Japan
  • Philipp Neumann, Helmut-Schmidt-University Hamburg, Germany (Chair)
  • Erwan Raffin, Atos Bull, France (Deputy Chair)
  • Jean-Thomas Acquaviva, DDN, France
  • Alexander Breuer, University of California San Diego, United States of America
  • Apostolos Evangelopoulos, University College London, United Kingdom
  • Derek Groen, Brunel University, United Kingdom
  • Ludek Kucera, Charles University, Czech Republic
  • Sebastian Kuckuk, Friedrich-Alexander-University Erlangen-Nuremberg (FAU), Germany
  • Michael Kuhn, Universität Hamburg, Germany
  • Hatem Ltaief, KAUST, Saudi Arabia
  • Christian Perez, INRIA, France
  • Martin Schreiber, Technical University of Munich, Germany
  • Hiroyuki Takizawa, Tohoku University, Japan
  • Yu-hang Tang, Lawrence Berkeley National Laboratory, United States of America
  • Ben van Werkhoven, Netherlands eScience Center, Netherlands
  • Janine Bennett, Sandia National Laboratories, United States of America (Chair)
  • Kevin Huck, University of Oreagon, United States of America (Deputy Chair)
  • Heike Jagode, University of Tennessee Knoxville, United States of America (Chair)
  • Hartwig Anzt, Karlsruhe Institute of Technology, University of Tennessee, Germany (Deputy Chair)
  • Emmanuel Agullo, INRIA, France
  • Richard Barrett, Sandia National Laboratories, United States of America
  • Holger Brunst, Technische Universitaet Dresden, Germany
  • Roy Campbell, Department of Defense, United States of America
  • Florina Ciorba, University of Basel, Switzerland
  • Anthony Danalis, University of Tennessee Knoxville, United States of America
  • Manuel F. Dolz, Universitat Jaume I, Spain
  • Nick Forrington, Arm, United States of America
  • Judit Gimenez Lucas, Barcelona Supercomputing Center, Spain
  • Thomas Gruber, University of Erlangen-Nuremberg, Erlangen Regional Computing Center, Germany
  • Joachim Hein, Lund University, Sweden
  • David Henty, University of Edinburgh, United Kingdom
  • Marc-Andre Hermanns, RWTH Aachen University, Germany
  • Kevin Huck, University of Oreagon, United States of America
  • Sascha Hunold, TU Wien, Austria
  • Fuerlinger Karl, Ludwig Maximilian University Munich (LMU), Germany
  • Eileen Kühn, Karlsruhe Institute of Technology, Germany
  • Diana Moise, Cray, Switzerland
  • Tapasya Patki, Lawrence Livermore National Laboratory, United States of America
  • Jelena Pjesivac-Grbovic, Google LLC, United States of America
  • Philip Roth, Oak Ridge National Laboratory, United States of America
  • Ana Lucia Varbanescu, University of Amsterdam, Netherlands
  • Masha Sosonkina, Old Dominion University, United States of America (Chair)
  • Roman Wyrzykowski, Czestochowa University of Technology, Poland (Deputy Chair)
  • Julian Kunkel, University of Reading, United Kingdom
  • Elizabeth Leake, STEM-Trek, United States of America
  • Kimberly McMahon, Cloud Native Computing Foundation, United States of America
  • Colleen Sheedy, ISC Group (Prometeus GmbH), Germany